آموزش

بهترین روش درس خواندن برای کنکور

بهترین روش مطالعه برای کنکور

در ادامه روش مطالعه SQ3R را به شما معرفی می‌کنیم که شامل ۵ مرحله برای درس خواندن و مرور مطالب و در نهایت یادگیری آنهاست.در ادامه با پورتال جامع مهندسین ایران همراه باشید.

مرحله اول: پیش مطالعه (Survey)

در این مرحله با تندخوانی، باید مبحث مورد نظر رو سریعا مطالعه کنید. پیش مطالعه کمک می‌کند اطلاعات شاخص را جمع آوری کنید و پیش زمینه خوبی برای روش صحیح درس خواندن ایجاد می‌کند. اگر شما با پیش مطالعه سر کلاس درس حاضر شوید، تمام اطلاعاتی که معلم ارائه می‌کند، برای شما تازگی نخواهد داشت. همچنین در درس مشارکت می‌کنید و ارتباط خوبی با معلم برقرار می‌کنید.

مرحله دوم: سوال کردن (Question)

در این مرحله با پرسیدن سوالاتی درباره عناوین شاخص مباحثی که مطالعه کرده‌اید و مخصوصا درباره موضوعاتی که فکر می‌کنید مهم‌تر هستند، اهداف مطالعاتی مشخص کنید. هرچه سوالات باکیفیت‌تری طرح کنید، در روش مطالعه و یادگیری شما اثرگذارتر خواهد بود. سوال پرسیدن باعث رشد خلاقیت‌های شما و آشنایی با شیوه‌های طراحی سوالات مختلف می‌شود.

سپس سر کلاس درس شما به‌دنبال یافتن پاسخ سوالات خود خواهید بود و این موضوع باعث افزایش تمرکز و یادگیری شما سر کلاس درس می‌شود.

مرحله سوم: مطالعه دقیق (Read)

در این مرحله از بهترین روش خواندن دروس برای کنکور نوبت به مطالعه دقیق می‌رسد و باید با دقت و تمرکز زیاد به مطالعه مبحث درسی بپردازید. نکته اصلی در این مرحله این است که مفاهیم را به‌درستی و کاملا (البته تا حد ممکن) درک کنید. بنابراین برای بهره مندی از روش صحیح درس خواندن پیشنهاد می‌شود متن کتاب درسی یا جزوه را به دقت مطالعه کنید و تمریناتش را حل کنید. همچنین برای درک بهتر مفاهیم و سنجش خود، می‌توانید چند تست را به صورت تست آموزشی حل کنید.

مرحله چهارم: یادآوری (Recall)

پس از اینکه مطالعه اصلی (مرحله سوم) را انجام دادید و مبحث را به دقت مطالعه کردید، لازم است نکات مهم را یادآوری کنید. در این مرحله بهتر است مطالب را به زبان خود و با روشی که برای خودتان قابل فهم باشد، بازگو کنید. همچنین می‌توانید این مطالب را برای هم‌کلاسی یا دوست خود بازگو کنید و یا خلاصه آنها را روی کاغذ یادداشت کنید.

مرحله پنجم: مرور (Review)

در آخرین مرحله روش صحیح درس خواندن برای کنکور نوبت به مرور کردن می‌رسد. مرور کردن دروس باعث می‌شود مطالب برای مدت طولانی‌تری در حافظه شما ثبت شود. اگر مرور دروس به درستی انجام شود، روش مطالعه شما را به خوبی تکمیل می‌کند.

اگر مطالب آموخته شده را مرور نکنید و از اطلاعاتی که در مراحل قبلی به‌دست آورده‌اید استفاده نکنید، از حافظه روزانه شما پاک خواهد شد. طبق پژوهش‌های انجام شده، مغز حدود ۷۵% از مطالبی که یاد گرفته‌اید را پس از یک روز فراموش می‌کند. این پژوهش به خوبی اهمیت مرور دروس را مشخص می‌کند.

یکی از بهترین روش‌ها برای مرور دروس کنکور استفاده از منحنی یادگیری ابینگهاوس می‌باشد که با استفاده از این روش، مطالب تا مدت زمان بیشتری در حافظه شما ثبت می‌شود و مخصوصا برای موفقیت در کنکور و امتحانات مدرسه روش موثری می‌باشد.

در این مطلب درباره روش صحیح درس خواندن برای کنکور سراسری و موفقیت در کنکور صحبت کردیم و روش SQ3R را به شما دانش آموزان عزیز معرفی کردیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک های مفید
دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.