مهندسی معماری

رنگ سال ۲۰۲۳ به صورت رسمی اعلام شد

مرجع جهانی رنگ سال ۲۰۲۳ را به صورت رسمی پنتون Viva Magenta معرفی کرد.

حالا ۲۳ سال است که در آغاز سال نو میلادی یک رنگ واحد به عنوان رنگ سال به طرفداران مُد معرفی می‌شود و امسال نیز «قرمز پرشین» به عنوان رنگ سال ۲۰۲۳ انتخاب شده است؛ اما چه کسی یا چه افرادی مرجع معرفی رنگ سال هستند؟

موسسه آمریکایی پنتون هر ساله از میان طراحان و برندهای معتبر لباس جهان برای انتخاب رنگی که قرار است طی سال آینده همه‌گیر شود، نظرسنجی می‌کند. امسال نیز بزرگان مد جهان بر روی رنگ «قرمز پرشین» برگرفته از خاک قرمز خلیج فارس با کد رنگ ۱۷۵۰ـ۱۸ توافق کردند.

رنگ سال ۲۰۲۳

رنگ سال ۲۰۲۳

رنگ سال ۲۰۲۳ به صورت رسمی معرفی شد! مرجع جهانی رنگ سال ۲۰۲۳ را به صورت رسمی پنتون Viva Magenta معرفی کرد نه صورتی قرمزِ پرشین در مجموعه رنگ پنتون؛ برگرفته از خاک قرمز خلیج فارس. موسسه رنگ اشاره کرد که این یک سایه قوی و جسورانه است که چیزی زنده و واقعی را به دنیای فناوری می آورد.‌‌

در قسمت زیر تصاویری از رنگ سال ۲۰۲۳ که بصورت رسمی معرفی شد را قرار داده ایم. برای مشاهده این تصاویر در پورتال جامع مهندسین ایران همراه ما باشید.

رنگ سال ۲۰۲۳

تاریخچه انتخاب رنگ سال در جهان

رنگ سبز ایرانی، رنگ سال ۱۴۰۱، یکی از ۹ رنگی است که دنیا آن را به نام ایران می‌شناسد.

انتخاب رنگ سال اگرچه اولین بار است که در ایران اتفاق می‌افتد، اما در دنیا سابقه چندین ساله دارد. شرکت پنتون یکی از شرکت‌های شناخته شده در انتخاب رنگ سال جهانی است که از ۲۲ سال پیش با انتخاب و معرفی رنگ سال تاثیر زیادی در جهت‌دهی دنیای مد و دکوراسیون به سمت رنگ سال دارد. شعار این شرکت می‌گوید: «از آن جایی که ۸۰ درصد از تجربه‌های زندگی از طریق چشم فیلتر می‌شود ما می‌فهمیم انتخاب رنگ یک موضوع بسیار مهم است.»

پنتون سیستم بزرگی دارد که تمام کد‌های رنگی را در خود جای داده است و تولید‌کنندگان و طراحان مختلف در دنیا وقتی می‌خواهند مطمئن شوند رنگ مورد استفاده آن‌ها همان رنگی است که مشتری می‌خواهد به آن مراجعه می‌کنند.

رنگ سال ۲۰۲۳

روش انتخاب رنگ سال در این موسسه هم به این شکل است که نماینده گروه‌های استاندارد رنگ در اتاقی با دیوار‌ها و وسایل سفید رنگ جمع می‌شوند تا ایده‌ای به آن‌ها تلقین نشود. سپس هر کدام از کارشناسان اشیایی را که رنگ‌های الهام‌بخش دارند، به افراد حاضر نشان می‌دهند و درباره آن با هم گفتگو می‌کنند تا به یک جمع‌بندی نهایی درباره رنگ سال آینده برسند.

«پنتون» کجاست؟

شرکت پنتون (Pantone LLC) کمپانی صاحب‌نام برای تولیدکنندگان و فعالان در صنعت چاپ، طراحی گرافیک، مد و فشن، دکوراسیون، طراحی محصول و… است که به عنوان موسسه اعلام کننده رنگ سال در جهان هم شناخته می‌شود و مقر آن در نیوجرسی است. لورنس هربرت، فارغ‌التحصیل رشته شیمی دانشگاه هوفسترا در سال ۱۹۶۳ شرکت «ام اند جی لوین» را از برادران «لوین» خریداری و به نام موسسه «پنتون» ثبت کرد. پنتون به معنی «همه رنگ‌ها» است.

اگر بخواهیم به زبان خیلی ساده درباره «پنتون» و فعالیتش توضیح دهیم، ‌ باید بگوییم که این شرکت مهم‌ترین سامانه تطبیق رنگ دنیا را دارد. این غول رنگی برای صنعت تولید، حکم یک نیروی محرکه عظیم را دارد و قدرت آن تا حدی است که توانسته به عنوان یک تطبیق‌دهنده رنگی استاندارد در دنیا شناخته شود.

سیستم تطبیق رنگ «پنتون» چگونه کار می‌کند؟

سیستم تطبیق رنگ «پنتون» عمدتا یک سیستم بازتولید رنگ استاندارد است که از سال ۲۰۱۹ دارای ۲۱۶۱ رنگ پیش فرض شده ‌است. با استانداردسازی رنگ‌ها، تولیدکنندگان مختلف در مکان‌های مختلف می‌توانند به سیستم «پنتون» مراجعه کنند تا مطمئن شوند که رنگ‌ها بدون اختلاف رنگ و تماس مستقیم با یکدیگر تطابق کامل دارند.

رنگ‌های «پنتون» با اعداد اختصاصی توصیف می‌شوند. مثلا آبی نیلگون با کد اختصاصی ۴۰۲۰ـ۱۵شناخته می‌شود و به جای نام رنگ همیشه این اعداد و کدها در برندسازی کاربرد دارند، تا جایی که به قوانین دولتی و استانداردهای نظامی مثلا برای رنگ پرچم کشورها و مهرهای نظامی هم راه پیدا کرده‌اند. مثلا در ژانویه ۲۰۰۳ پارلمان اسکاتلند اعلام کرد تا برای رنگ آبی در پرچم اسکاتلند به کد «پنتون ۳۰۰» مراجعه شود. کشورهایی مانند کانادا، کره جنوبی و سازمان‌هایی مانند اف‌آی‌ای (FIA) نیز اعلام کرده‌اند که به رنگ‌های خاص پنتون در هنگام تولید پرچم‌ها توجه شود.

«پنتون» و انتخاب رنگ سال

یکی از مهم ترین اقداماتی که موسسه رنگ «پنتون» انجام داده و در سطح دنیا هم پذیرفته شده، انتخاب رنگ سال است که این روند از سال ۲۰۰۰ آغاز شده است. این شرکت هر ساله دو جلسه محرمانه‌ با نمایندگان گروه‌های استاندارد سازی رنگ در سطح جهان در یکی از مراکز کشورهای اروپایی برگزار می‌کند که به مدت دو روز درباره رنگ سال بعد با هم بحث و مشورت می‌کنند.

«پنتون» در انتخاب رنگ سال مسائل اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و سلامت مردم را در نظر می‌گیرد و به اقتضای روحیه و حال و هوای دنیا و با توجه به نیازی که مردم برای سال جدید دارند رنگ خاصی را انتخاب و اعلام می‌کند.

۲۰۲۳ و قرمز پررنگ!

شرکت «پنتون» در آستانه ورود به سال ۲۰۲۳ قرمز پررنگ را با نام تجاری «پرشین رِد» الهام گرفته از سرخی خاک خلیج فارس به عنوان رنگ سال اعلام کرد. «پنتون» می‌گوید، از آنجایی که مردم جهان طی چند سال اخیر با پاندمی کوید ۱۹ مواجه بوده‌اند، این رنگ دارای قدرت و سرزندگی مورد نیاز برای حرکت به سمت آینده‌ای مثبت است.

موسسه رنگ «پنتون» همچنین به این موضوع اشاره کرد که این رنگ، یک سایه قوی و جسورانه است که چیزی زنده و واقعی را به دنیای فناوری می‌آورد. ‌

لتریس آیزمن (مدیر اجرایی پنتون) درباره انتخاب رنگ سال توضیح داد است: «ما این رنگ را انتخاب کردیم چون فکر کردیم یک سایه غیر متعارف برای یک زمان خاص است؛ چیزی که می‌تواند چشم‌انداز جدیدی به ما ارائه دهد. این رنگ انتقال دهنده قدرت است اما نه به روش تهاجمی بلکه کاملا قاطعانه!»

آیزمن که رنگ سال را یک قرمز تپنده و جاری توصیف کرد، همچنین معتقد است: «رنگ سال ۲۰۲۳ فرصتی برای بازنگری، ‌ احترام و ارتباط مجدد با تاریخ و در عین حال تصور آینده‌ای روشن است. این رنگ پیوند عمیقی با گذشته و حال دارد و رنگی که همه را تشویق می‌کند که در لحظه انتخاب جسورانه داشته باشند. نام رنگ به خودی خود به شما می‌گوید که این رنگی است که باید با آن جشن بگیرید؛ رنگی شاداب که خوش بینی و شادی را تقویت می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک های مفید
دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.