مهندسی

مهندس و مهندسی چیست؟

در این مقاله قصد داریم به این سوالات جواب بدیم مهندس چیست؟ مهندسی چیست؟ تعریف مهندسی مهندس یعنی؟ مهندسی یعنی چه؟ مفهوم مهندس و مهندسی چیست؟ و با مهندس و مهندسی آشنا بشیم پس در ادامه همراه پورتال جامع مهندسین ایران باشید.

Engineer یا مهندس چیست؟

مهندس یا Engineer کسی است که تلاش می‌کند که یک ساختار عملیاتی و عملی از مفهومی را ایجاد کند و در یکی از رشته‌های مهندسی آموزش دیده باشد و یا به طور حرفه‌ای در آن رشته مشغول به کار باشد. مهندسان از فناوری، ریاضیات، و دانش برای حلّ مسائل کاربردی استفاده می‌کنند.

یک مهندس می تواند متخصص ایجاد طرحها و کارهای ساختمانی و معماری یا راهسازی یا کشاورزی و یا ساختن انواع ماشین باشد.
مهندس یعنی کسی که در علم هندسه و اشکال عالم باشد. عالم هندسه و هندسه دان باشد.

 

مهندس در فرهنگ لغت

عبارت مهندس برگرفته از کلمه هندسه که معرب واژه فارسی اندازه است. مهندس یعنی اندازه گیرنده، غیاث کننده، تقدیرکننده، محاسب، شماردار.

ریشه واژه مهندس واژه فارسی اندازه است. این واژه در فارسی میانه به گونه ای تلفظ می‌شده که پس از وام گرفته شدن این واژه از سوی عربی و صرف آن در یکی از بابهای آن زبان واژه مهندس به معنی اندازه گر از آن ساخته شده است.

مهندس و مهندسی

معنی مهندس در لغت‌نامه دهخدا و دیکشنری

مهندس (mohandes)

کلمه “مهندس” در زبان فارسی به طور کلی به معنای فارغ التحصیل رشته‌های مهندسی، کارشناس ماشین‌آلات و دستگاه‌های الکترونیکی، طراح ماشین‌آلات و دستگاه‌ها و ابزارهای الکترونیکی، معمار یا آرشیتکت استفاده می‌شود.

در لغت‌نامه دهخدا، مهندس به معنای اندازه‌گیرنده، تقدیرکننده، محاسب و شماردار نیز آمده است.

در انگلیسی، معادل کلمه “مهندس” به “engineer” است که به فردی اشاره دارد که دارای تخصص و مهارت در زمینه مهندسی است.

روز مهندس در ایران

در ایران روز پنجم اسفند ماه، سال روز تولد خواجه نصیر الدین طوسی، روز مهندس نام گذاری شده است. این روز به منظور تجلیل و قدردانی از نقش و زحمات مهندسان در توسعه و پیشرفت کشور برگزار می‌شود. در این روز، مراسم‌ها و جشن‌هایی برگزار می‌شود و مهندسان مورد تشویق و تجلیل قرار می‌گیرند.

روز مهندس در سایر کشورها

در سایر کشورها، روز مهندس در تاریخ‌ها و جشن‌های مختلفی جشن‌گرفته می‌شود. به طور معمول، این روزها به مناسبت‌های خاصی مرتبط هستند، مانند تاریخ تأسیس یا تأسیس مجدد یک انجمن مهندسی، تأسیس یک دانشگاه فنی و مهندسی، یا تأسیس یک سازمان مهندسی ملی. به عنوان مثال، در برخی کشورها، روز مهندس در تاریخ ۲۳ ژوئن (روز تأسیس انجمن مهندسان مکانیک آمریکا) جشن‌گرفته می‌شود.

مقررات و تعیین تاریخ دقیق روز مهندس در هر کشور بستگی به سیستم و سازمان‌های مهندسی آن کشور دارد.

روز مهندس در ایران
روز مهندس در ایران

مهندسی یا Engineering 

مهندسی روش و حرفه کاربرد علوم فنی می‌باشد که با استفاده از قوانین طبیعت و منابع فیزیکی به ساخت و طراحی مواد، ساختارها، ماشین‌ها، ابزار و سیستم‌ها و یا پردازش‌ها می‌انجامد.
شخصی که در رشته مهندسی تحصیل کرده ‌است را مهندس می‌نامند.

– یک مهندس می تواند متخصص ایجاد طرحها و کارهای ساختمانی و معماری یا راهسازی یا کشاورزی و یا ساختن انواع ماشین باشد.
– مهندس یعنی کسی که در علم هندسه و اشکال عالم باشد. عالم هندسه و هندسه دان باشد.

تعریف مهندسی در هیات مهندسان آمریکا

هیات مهندسان آمریکا در جهت توسعه حرفه‌ای، مهندسی را اینگونه تعریف کرده است:

“مهندسی یعنی کاربرد خلاقانه اصول علمی جهت طراحی یا توسعه ساختارها، ماشین ها، اسباب و یا روش‌های تولید و یا کلیه اموری که ترکیب این امور باشد و یا بنا کردن و یا عمل کردن به همین طریق با اشراف کامل از طرح آن‌ها و یا پیش‌بینی رفتار آنها تحت شرایط عملی معین، به شکلی که همه آنها هدف کاربری مشخص داشته باشند و شرایط اقتصادی پروژه را در نظر بگیرند و امنیت زندگی و مالکیت را در نظر بگیرند.”

 

تاریخچه مهندسی چیست؟

مهندسی از قرون وسطی و در زمانی که انسانها اختراع‌هایی مثل چرخ و قرقره را داشتند وجود دارد. هرکدام از این اختراع‌ها با تعریف مدرن از مهندسی مطابقت دارد و اصول مکانیکی اصلی برای ساخت اهداف و ابزار مفید را کشف کرد.

خود اصطلاح مهندسی نیز ریشه‌شناسی دارد که از کلمه مهندسی آمده و به سال ۱۳۰۰ میلادی بر می‌گردد که واژه مهندسی (کسی که بر روی موتور کار می‌کند) را به سازنده موتورها، مهندسی می‌گفتند.

در عصر باستان، فانوس دریایی اسکندریه، اهرام مصر، بناهای دوره هخامنشیان در ایران، باغ‌های معلق بابلی، قلعه اکروپیلوس و اقوام مایان، انیکا و امپراطوری از تک و دیوار عظیم چین، معبد بریهاد سوارتانجاوور و… از مهارت های مهندسین شهری و نظامی باستان هستند. مهندسین اولیه شهری را من هوتپ می‌نامیدند. در یونان باستان ماشین‌هایی را در حوزه شهری و نظامی ساختند.

مکانیزم آنتی کتیرا، اولین کامپیوتر ماشینی مشهور و اختراع مکانیکی هخامنشیان نمونه‌هایی از مهندسی اولیه شهری هستند. بعضی از اختراع‌ها هخامنشیان مثل مکانیزم آنتی کیتارا به دانش پیچیده‌ای از رندهای مختلفی نیاز داشت که دو اصل کلیدی در تئوری ماشینی است، که به طراحی دنباله‌های دنده انقلاب صنعتی کمک کرد و امروزه در زمینه‌های گسترده‌ای مثل رباتیک و مهندسی اتومبیل از آن استفاده می‌شود.

ارتش‌های چین، یونان و رم ماشین‌های پیچیده نظامی و اختراعاتی را در قرن چهارم قبل از میلاد، مثل تریوم، بالستا و کاتاپوست ساختند.

در عصر رنسانس، ویلیام گیلبرت اولین مهندس الکتریسیته بود. و اصطلاح الکتریسیته را اختراع کرد. اولین موتور بخار در سال ۱۶۹۸ و توسط توماس ساوری مهندس مکانیک ساخته شد. ساخت این وسیله باعث انقلاب صنعتی در چند دهه و باعث آغاز تولید حجیم شد.

مهندس و مهندسی

با ظهور مهندسی به عنوان یک حرفه در دهه ۱۸ میلادی این اصطلاح در زمینه‌هایی به کار می‌رفت که در حوزه ریاضیات و علوم مورد استفاده قرار می‌گرفت. بنابراین علاوه بر مهندسی نظامی و شهری، هنرهای مکانیکی نیز در مهندسی ادغام شد.

در عصر مدرنیته، مراحل اولیه مهندسی الکتریسیته شامل آزمایش‌های ولتا در دهه ۱۸۰۰، آزمایش‌های مایکل فارادی جورج اوهم و دیگران و اختراع موتور الکتریسیته در سال ۱۸۷۲ است. جیمز مکس ول و هنریچ هرتز در اواخر قرن ۱۹ رشته الکترونیک را ایجاد می‌کنند.

اختراع لوله بخار و ترانزیستور به توسعه الکترونیک کمک کرد و مهندسین الکترونیک و الکتریسیته همکاران خود را در حال افزایش می‌بینند.

اختراع توماس ساوری و یک مهندس اسکاتلندی به نام جیمز وات باعث ایجاد مهندسی مکانیک مدرن شد.

ساخت ماشین‌های اختصاصی و ابزار نگهداری آنها در طی انقلاب صنعتی باعث رشد سریع مهندسی مکانیکی در بریتانیا و دیگر کشورها می‌شود.

جان اسمیتون مهندس شهری بود و به عنوان پدر مهندسی عمران شناخته می‌شد. او یک مهندس عمران انگلیسی بود و مسئول طراحی پل‌ها، کانال‌ها و قنات‌ها بود و یک مهندس مکانیک و فیزیک‌دان برجسته بود.

جان اسمیتون

اسمیتون سومین فانوس سنگی را طراحی کرد که پیشگام استفاده از آهک هیدرولیکی بود. این فانوس دریایی تا سال ۱۸۷۷ مورد استفاده قرار گرفته و مجدداَ در پلی مانت هو ساخته شد که به عنوان برج اسمیتون شناخته شد. او در تاریخ و کشف و ساخت سیمان مدرن حائز اهمیت است زیرا او نیازهای ترکیبی برای «هیدروالکتریکی» بودن سیمان را می‌شناخت و در نهایت منجر به اختراع سیمان پورتلند می‌شود.

مهندسی شیمی مثل مهندسی مکانیک در قرن ۱۹ و در طی انقلاب صنعتی شکل گرفت. سازنده مقیاس صنعتی تقاضای مواد و فرآیندهای جدیدی را تا سال ۱۸۸۰ برای تولید در مقیاس زیاد مواد شیمیایی دارد که درون یک صنعت جدید ساخته و برای ساخت مقیاس زیاد مواد شیمیایی در دستگاه‌های صنعتی به کار می‌رود. نقش مهندسی شیمی طراحی دستگاه‌ها و فرآیندهای شیمیایی است.

مهندسی هوافضا درمورد طراحی سفینه است در حالی که مهندسی هوا فضا یک اصطلاح پیچیده‌تر است که شامل طراحی فضا می‌شود و منشاَ آن به پیشگامان هوایی در آغاز قرن ۲۰ برمی گردد، اگرچه کار سرجوج کایلی نیز از اواخر دهه قرن ۱۸ است، دانش اولیه مهندسی با مفاهیم و مهارت‌هایی از شاخه‌های مهندسی همراه است. برادران رایت یک دهه پس از پروازهای موفق، مهندسی هوا فضا را از طریق سفینه نظامی مورد استفاده در جنگ جهانی دوم ایجاد کردند.

در سال ۱۹۹۰ و با ایجاد تکنولوژی کامپیوتری، اولین موتور تحقیقی توسط مهندس کامپیوتر به نام ادلان امتاگ ساخته شد.

تعریف مهندس ؟

مهندس فنی هستند که با توجه به نیازهای کاربر و کارشناسی وظایفی انجام می‌دهند. مهندسان برای تحقق بهینه‌سازی فنی، طراحی، توسعه و تست نرم‌افزار، سخت‌افزار و سیستم‌ها، به کار می‌آیند. مهندسان همچنین برای حل مسائل فنی و توسعه توانایی‌های مورد نیاز برای ساخت و رفع اشکالات، به کار می‌روند.

مهندس و مهندسی

مهندس کیست و مهندسی چیست؟

مهندس یک فرد است که با استفاده از مهارت های فنی و دانش فنی، ایده ها، نظریه ها و الگوها را برای طراحی، ساخت و بهینه سازی محصولات، سیستم ها و خدمات استفاده می کند. این شامل یک مجموعه ای از رشته های مختلف می باشد، از جمله مهندسی مکانیک، مهندسی برق، مهندسی عمران، مهندسی نرم افزار، مهندسی پزشکی و غیره.

مهندسی یک علم تخصصی است که به شما کمک می کند تا از ایده های مختلف، مدل ها، سیستم ها و تجهیزات برای حل پروژه های مختلف و تحقق اهدافی که به آنها تعلق دارد استفاده کنید. این شامل استفاده از ابزارها و فنون مختلف، از جمله ریاضی، فیزیک، شیمی، برق و برنامه نویسی است.

وظایف یک مهندس چیست؟

وظایف مهندسی بدین گونه‌اند که یک مهندس می‌بایست ضمن شناخت مسئله یا موضوع کاری، علوم و فنون لازم، محدودیت‌های مربوطه را تشخیص دهد تا بتواند به دستاوردهای لازم برسد.

محدودیت‌ها شامل منابع در دسترس، محدودیت‌های جسمانی یا فنی، آمادگی برای پیرایش‌ها یا افزایش‌های آینده، و دیگر عامل‌ها مانند نیازهای هزینه ای، ساخت‌پذیر بودن، اقتصادی و کاربردی بودن می‌باشد.

با درک این محدودیت‌ها، مهندس، شناسه‌ها و مشخصات حدودی که یک شیء یا سامانه می‌تواند در چارچوب آن ساخته یا بهبود داده شود را مشخص کرده و ارائه نماید. از اینرو ملاحظات بسیاری بر روی کار مهندسی تأثیر دارند؛ که از آن دسته ملاحظات دقت بالا توانای تحلیل کنش‌ها و وا کنش‌ها می‌باشد.

مهندسی در ایران

مهندسی یکی از حوزه‌های پربازده و مهم در ایران است. دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی بسیاری در ایران وجود دارند که در زمینه تحصیل در رشته مهندسی فعالیت می‌کنند و دانشجویان زیادی هم در این رشته در حال تحصیل هستند.

در ایران، رشته‌های مختلف مهندسی شامل مهندسی برق، مهندسی مکانیک، مهندسی عمران، مهندسی صنایع، مهندسی نرم‌افزار و … وجود دارد. همچنین در سطح صنعت نیز شرکت‌های بزرگی در زمینه‌های مختلف مهندسی، از جمله خودروسازی، صنایع پتروشیمی، صنعت فولاد و … در ایران فعالیت دارند.

با این حال، چالش‌هایی مانند کمبود منابع و تجهیزات و همچنین مشکلاتی مانند نبود تحریم‌های غربی در زمینه صادرات و واردات، به عنوان چالش‌های اصلی برای توسعه صنعت مهندسی در ایران مطرح هستند.

لیست رشته های مهندسی

در ایران، رشته های مهندسی بسیار متنوع هستند و شامل انواع حوزه های تخصصی مختلف می شوند. در جدول زیر، لیستی کاملی از رشته های مهندسی را برایتان آورده ایم:

لیست کامل رشته های مهندسی
مکانیک -مهندسی مکانیک در حرارت وسیالات مهندسی شیمی-مهندسی آتش مهندسی کشاورزی – ترویج و آموزش کشاورزی گرایش زراعت و اصلاح نباتات مهندسی منابع طبیعی – جنگلداری گرایش مدیریت جنگلداری در پارکهای جنگلی
مهندسی  ریخته گری مهندسی شیمی گرایش پالایش، پتروشیمی و گاز مهندسی کشاورزی – ترویج و آموزش کشاورزی گرایش علوم دامی مهندسی منابع طبیعی – جنگلداری گرایش مدیریت جنگلهای غرب
مهندسی  شکل دادن فلزات مهندسی شیمی گرایش تولید و جمع آوری گاز مهندسی کشاورزی – ترویج و آموزش کشاورزی گرایش گیاهپزشکی مهندسی منابع طبیعی – جنگلداری گرایش مسایل اقتصادی-اجتماعی جنگل
مهندسی اپتیک و لیزر مهندسی شیمی گرایش صنایع غذایی مهندسی کشاورزی – ترویج و آموزش کشاورزی گرایش ماشینهای کشاورزی مهندسی منابع طبیعی – جنگلداری گرایش مهندسی جنگل
مهندسی اپتیک و لیزر مهندسی شیمی گرایش فرآوری و انتقال گاز مهندسی کشاورزی – خاکشناسی مهندسی منابع طبیعی – شیلات
مهندسی استخراج معدن مهندسی شیمی گرایش گاز مهندسی کشاورزی – زراعت و اصلاح نباتات مهندسی منابع طبیعی – علو م و صنایع چوب و کاغذ گرایش بیولوژی و حفاظت چوب
مهندسی اکتشاف معدن مهندسی شیمی گرایش مدیریت مهندسی کشاورزی – زراعت و اصلاح نباتات گرایش اصلاح نباتات مهندسی منابع طبیعی – علو م و صنایع چوب و کاغذ گرایش خمیر و کاغذ
مهندسی اکتشاف نفت مهندسی شیمی نساجی و علوم الیاف مهندسی کشاورزی – زراعت و اصلاح نباتات گرایش زراعت مهندسی منابع طبیعی – علوم و صنایع چوب و کاغذ گرایش صنایع چوب
مهندسی الکترونیک هواپیمایی مهندسی صنایع مهندسی کشاورزی – علوم باغبانی مهندسی منابع طبیعی – محیط زیست
مهندسی انرژی مهندسی صنایع پلیمر مهندسی کشاورزی – علوم دامی مهندسی منابع طبیعی – مدیریت مناطق خشک و بیابانی
مهندسی اویونیک مهندسی صنایع چوب و فرآورده های سلولزی مهندسی کشاورزی – علوم دامی گرایش دام مهندسی منابع طبیعی – مرتع و آبخیزداری
مهندسی ایمنی صنعتی مهندسی صنایع شیمیایی معدنی مهندسی کشاورزی – علوم دامی گرایش طیور مهندسی منابع طبیعی – مهندسی چوب و کاغذ
مهندسی ایمنی و بازرسی فنی مهندسی صنایع غذایی مهندسی کشاورزی – علوم دامی گرایش غیرنشخوار کنندگان مهندسی منابع طبیعی – مهندسی چوب و کاغذ گرایش حفاظت و اصلاح چوب
مهندسی آب و خاک مهندسی صنایع مبلمان مهندسی کشاورزی – علوم دامی گرایش نشخوار کنندگان مهندسی منابع طبیعی – مهندسی چوب و کاغذ گرایش صنایع خمیر وکاغذ
مهندسی برق مهندسی صنایع هوایی مهندسی کشاورزی – علوم و صنایع غذایی مهندسی منابع طبیعی – مهندسی چوب و کاغذ گرایش صنایع فرآوردهای مرکب چوب
مهندسی برق  شبکه‌های انتقال و توزیع مهندسی طبیعت مهندسی کشاورزی – مکانیزاسیون کشاورزی مهندسی منابع طبیعی – مهندسی چوب و کاغذ گرایش صنایع مبلمان
مهندسی برق گرایش الکترونیک مهندسی طراحی فرایندهای صنایع نفت مهندسی کشاورزی – مکانیک ماشین های کشاورزی مهندسی منابع طبیعی – مهندسی چوب و کاغذ گرایش طراحی سازه های چوبی
مهندسی برق گرایش قدرت مهندسی علوم کشاورزی مهندسی کشاورزی – مهندسی فضای سبز مهندسی مواد و طراحی صنایع غذایی
مهندسی برق گرایش کنترل مهندسی عمران مهندسی کشاورزی -اقتصاد کشاورزی مهندسی مواد و متالورژی
مهندسی برق گرایش مخابرات مهندسی عمران- ساختمان‌های آبی مهندسی کشاورزی -زیست فناوری کشاورزی(بیوتکنولوژی کشاورزی) مهندسی ناوبری
مهندسی برق گرایش مهندسی پزشکی بیوالکتریک مهندسی عمران-آب و فاضلاب مهندسی کشاورزی -گیاهپزشکی مهندسی ناوبری و فرماندهی کشتی
مهندسی بهره برداری راه آهن مهندسی عمران-نقشه برداری مهندسی کشتی مهندسی نساجی
مهندسی پرتو پزشکی مهندسی عمران – سد و شبکه مهندسی کشتی-موتور مهندسی نساجی-مهندسی پوشاک
مهندسی پزشکی مهندسی عمران  تأسیسات آبی مهندسی کشتی سازی مهندسی نساجی -تکنولوژی رنگ
مهندسی پزشکی بالینی مهندسی عمران  سد و شبکه مهندسی کنترل عملیات موشک مهندسی نساجی  گرایش مهندسی شیمی نساجی
مهندسی پزشکی گرایش بیوالکتریک مهندسی عمران گرایش آب مهندسی ماشین آلات دریایی مهندسی نساجی گرایش مهندسی الیاف
مهندسی پزشکی گرایش بیومتریال مهندسی عمران گرایش خاک مهندسی ماشین های ریلی مهندسی نساجی گرایش مهندسی فناوری نساجی
مهندسی پزشکی گرایش بیومکانیک مهندسی عمران گرایش راه مهندسی ماشین های صنایع غذایی مهندسی نساجی گرایش مهندسی منسوجات صنعتی
مهندسی پلیمر مهندسی عمران گرایش سازه مهندسی متالورژی و مواد مهندسی نفت
مهندسی ترافیک هوایی مهندسی عملیات صنایع پتروشیمی مهندسی متالورژی و مواد گرایش سرامیک مهندسی نفت گرایش اکتشاف نفت
مهندسی تعمیر و نگهداری هواپیما مهندسی فرماندهی و کنترل مهندسی متالورژی و مواد گرایش متالورژی استخراجی مهندسی نفت گرایش بهره برداری از منابع نفت
مهندسی تعمیر ونگهداری هواپیما مهندسی فرماندهی وکنترل هوایی مهندسی متالورژی و مواد گرایش متالورژی صنعتی مهندسی نفت گرایش حفاری و استخراج نفت
مهندسی تکنولوژی مخابرات مهندسی فضای سبز مهندسی مخابرات هواپیما مهندسی نفت گرایش مخازن هیدروکربوری
مهندسی تولید آهن و فولاد مهندسی فناوری اطلاعات مهندسی مخابرات و الکترونیک دریایی (تجاری) مهندسی نقشه برداری
مهندسی تولید و ژنتیک گیاهی مهندسی کامپیوتر مهندسی مدیریت اجرایی مهندسی نگهداری هلیکوپتر
مهندسی تولیدات گیاهی – گیاهان دارویی و معطر مهندسی کامپیوتر  گرایش معماری سیستم های کامپیوتری مهندسی مدیریت پروژه مهندسی نگهداری وتعمیر هواپیما (بالگرد)
مهندسی جریه راه اهن مهندسی کامپیوتر گرایش رایانش امن مهندسی مدیریت و آبادانی روستاها مهندسی هسته ای
مهندسی حمل و نقل ریلی مهندسی کامپیوتر گرایش سخت افزار مهندسی معدن مهندسی هوا فضا
مهندسی خط و ابنیه راه آهن مهندسی کامپیوتر گرایش فناوری اطلاعات مهندسی معماری مهندسی هوانوردی و مراقبت پرواز
مهندسی خط و سازه های ریلی مهندسی کامپیوتر گرایش نرم افزار مهندسی مکانیزاسیون کشاورزی مهندسی ورزش
مهندسی دریا مهندسی کشاورزی- علوم باغبانی -تولیدات گلخانه ای مهندسی مکانیک مهندسی بسته بندی (گرایش کشاورزی)
مهندسی دریا -دریانوردی مهندسی کشاورزی – اقتصاد کشاورزی مهندسی مکانیک – نیروگاه مهندسی منابع طبیعی – جنگلداری
مهندسی دریا گرایش مهندسی کشتی مهندسی کشاورزی – آب مهندسی مکانیک بیوسیستم مهندسی منابع طبیعی – جنگلداری گرایش جنگل شناسی و اکولوژی جنگل
مهندسی دریانوردی مهندسی کشاورزی – آب گرایش آبیاری زهکشی مهندسی مکانیک در طراحی جامدات مهندسی منابع طبیعی – جنگلداری گرایش جنگلداری
مهندسی دفاعی مهندسی کشاورزی – آب گرایش سازه های آبی مهندسی مکانیک در ماشین آلات مهندسی منابع طبیعی – جنگلداری گرایش جنگلداری مناطق خشک
مهندسی رباتیک مهندسی کشاورزی – آب گرایش منابع آب مهندسی مکانیک کشتی مهندسی منابع طبیعی – جنگلداری گرایش جنگلداری شهری
مهندسی ریخته گری مهندسی شیمی- گرایش مهندسی آتش مهندسی منابع طبیعی- شیلات گرایش بوم شناسی آبزیان شیلاتی مهندسی منابع طبیعی – جنگلداری گرایش جنگلداری عمومی (علوم جنگل)
مهندسی ساخت و تولید مهندسی شیمی- گرایش مواد پر انرژی مهندسی منابع طبیعی- شیلات گرایش تکثیر و پرورش آبزیان مهندسی کشاورزی – ترویج و آموزش کشاورزی
مهندسی سیستم ها مهندسی شیمی مهندسی منابع طبیعی- شیلات گرایش صید و بهره برداری آبزیان مهندسی کشاورزی – ترویج و آموزش کشاورزی گرایش باغبانی
مهندسی شهرسازی مهندسی منابع طبیعی- شیلات گرایش فراوری محصولات شیلاتی مهندسی کشاورزی – ترویج و آموزش کشاورزی گرایش خاکشناسی

 

شاخه های اصلی مهندسی چیست؟

مهندسی یک اصل گسترده است که اغلب به رشته‌های فرعی مختلفی شکسته می‌شود. این اصول درمورد بخش‌های متفاوت کار مهندسی است، اگرچه در ابتدا در یک رشته خاص آموزش می‌بیند، اما مهندس از طریق حرفه مهندسی در چندین بخش کار می‌کند.

مهندسی شیمی

مهندسی شیمی (Chemical Engineering)، به عنوان یک رشته مهندسی، از زیست‌شناسی و اصول مهندسی برای طراحی، بهینه‌سازی و اجرای فرایندهای شیمیایی در مقیاس صنعتی استفاده می‌کند. هدف اصلی مهندسی شیمی، تبدیل مواد خام به محصولات کاربردی و مفید است.

مهندسان شیمی در طول فرایندهای شیمیایی مانند اصلاح پتروشیمی، زیرساخت، مخمر و تولید بیوملکولی، با استفاده از اصول شیمیایی، فیزیکی و ریاضی، فرایندها و واکنش‌های شیمیایی را طراحی، مدیریت و بهبود می‌بخشند. آن‌ها به مسائلی مانند طراحی و بهره‌برداری از واحدهای تولید، بهینه‌سازی فرایندها، مدیریت کیفیت، کنترل فرایندها و محیط زیست در صنایع شیمیایی می‌پردازند.

مهمترین زمینه‌های کاری مهندسان شیمی شامل صنایع نفت و گاز، پتروشیمی، داروسازی، مواد شیمیایی، فرآوری غذا، صنایع آب و فاضلاب، انرژی، تولید بیوملکول‌ها و صنایع نانو است. آن‌ها در این حوزه‌ها به طراحی و بهبود فرایندها، ایمنی و بهره‌وری، کاهش آلودگی محیط زیست و ایجاد محصولات نوآورانه می‌پردازند.

مهندسی شیمی رشته‌ای بسیار چند رشته‌ای است و ترکیبی از علوم پایه شیمی، زیست‌شناسی و اصول مهندسی است که به واسطه آن مهندسان شیمی در بسیاری از صنایع و بخش‌های علمی-تحقیقاتی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 مهندسی پزشکی

برای آشنایی بیشتر با مهندسی شیمی می توانید مقاله ” چگونه مهندس شیمی شویم؟ ” مطالعه کنید.

 

مهندسی عمران

مهندسی عمران (Civil Engineering) یکی از شاخه‌های مهم مهندسی است که به طراحی، ساخت و نگهداری زیرساخت‌ها و ساختمان‌ها می‌پردازد. این رشته مهندسی به منظور ایجاد زیرساخت‌های عمومی و اختصاصی برای ارائه خدمات به جامعه و بهبود کیفیت زندگی انسان‌ها توسعه یافته است.

مهندسان عمران عموماً در طول فرایند طراحی و ساخت از اصول و مفاهیم مهندسی، فیزیک، ریاضی و مواد بهره می‌برند. آن‌ها با استفاده از تجربیات و دانش فنی خود، به بررسی و تحلیل سازه‌ها، زمین شناسی، هیدرولوژی، هیدرولیک، مواد ساختمانی، زلزله‌شناسی و سایر عوامل مرتبط با ساخت و ساز می‌پردازند.

بعنوان مثال، مهندسان عمران در طراحی و ساخت جاده‌ها و راه‌آهن‌ها به بهینه‌سازی مسیرها، تحمل وزن و ترافیک، ایمنی و زیبایی آن‌ها توجه می‌کنند. در طراحی و ساخت سدها و تأسیسات آبیاری، به مدیریت منابع آب، کنترل سیلاب و تأمین آب برای مصارف مختلف توجه دارند. در طراحی و ساخت ساختمان‌ها، به ایمنی، استحکام سازه و مقاومت در برابر زلزله و سایر بارهای محیطی توجه می‌کنند.

مهندسان عمران با استفاده از نرم‌افزارهای مهندسی و ابزارهای پیشرفته مانند نرم‌افزارهای طراحی سازه و شبیه‌سازی، مدل‌سازی سه‌بعدی و تجزیه و تحلیل عددی، به بهبود کارایی و کیفیت پروژه‌ها می‌پردازند.

مهندسی عمران رشته‌ای چند رشته‌ای است و شامل زیرشاخه‌های مختلفی مانند مهندسی ترافیک، مهندسی آب، مهندسی سازه، مهندسی زلزله و غیره است. همچنین، مهندسان عمران می‌توانند در بخش‌های مختلفی از جامعه مانند صنعت ساختمان، حمل و نقل، سازمان‌های دولتی و خصوصی، مشاوران مهندسی و دانشگاه‌ها فعالیت کننمی‌توان ساختمان‌های هواپیماها را در زمینه فعالیت مهندسی عمران قرار داد. برای ساختمان‌های هواپیماها عموماً از رشته مهندسی هوافضا (Aerospace Engineering) استفاده می‌شود. مهندسی عمران بیشتر در زمینه زیرساخت‌ها و ساختمان‌های عمومی مانند جاده‌ها، راه‌آهن‌ها، پل‌ها، سدها و ساختمان‌های عمومی دیگر فعالیت می‌کند.

مهندسی عمران

برای آشنایی بیشتر با مهندسی عمران می توانید مقاله ” مهندسی عمران چیست؟ و چرا مهندسی عمران بخوانیم؟ ” مطالعه کنید.

 

مهندسی برق

مهندسی برق (Electrical Engineering) یکی از شاخه‌های مهندسی است که به طراحی، تحلیل و بهره‌برداری از سیستم‌ها و دستگاه‌های الکتریکی و الکترونیکی می‌پردازد. مهندسان برق به طراحی و بررسی سیستم‌های الکترومغناطیسی، الکترونیکی، قدرت، کنترل و ارتباطات می‌پردازند.

مهندسان برق در طول فرایند طراحی و توسعه، از مفاهیم و اصول فیزیک الکتریسیته و مغناطیس، نظریه مدارها، الکترونیک، کنترل، سیستم‌های قدرت و سایر علوم مرتبط استفاده می‌کنند. آن‌ها می‌توانند در زمینه‌های مختلفی مانند برق قدرت، الکترونیک، مخابرات، کنترل و ابزار دقیق، سیستم‌های مخابراتی، سیستم‌های کامپیوتری و سایر صنایع فعالیت کنند.

به عنوان مثال، مهندسان برق در زمینه برق قدرت مسئولیت طراحی، ساخت و نگهداری سیستم‌های تولید، انتقال و توزیع برق را دارند. آن‌ها به بهینه‌سازی و بهره‌برداری از شبکه‌های برق، توسعه منابع انرژی پاک، انجام محاسبات قدرت، مدیریت بار، ایمنی و حفاظت سیستم‌های قدرت می‌پردازند.

مهندسان برق در زمینه الکترونیک و مخابرات به طراحی و توسعه مدارهای الکترونیکی، سیستم‌های ارتباطات، سیستم‌های رادیویی، سیستم‌های مخابراتی و تجهیزات الکترونیکی مانند رایانه‌ها، تلفن‌ها، تلویزیون‌ها و سایر وسایل الکترونیکی می‌پردازند.

مهندسان برق در زمینه کنترل و ابزار دقیق به طراحی و توسعه سیستم‌های کنترلی و ابزار دقیق برای مانیتورینگ، کنترل و اندازه‌گیری فرایندها و سیستم‌ها می‌پردازند. آن‌ها می‌توانند در زمینه‌هایی مانند رباتیک، خودروهای هوشمند، سیستم‌های خودکار و سایر زمینه‌های مرتبط فعالیت کنند.

مهندسی برق

برای آشنایی بیشتر با مهندسی برق می توانید مقاله ” چگونه مهندس برق شویم؟ ” مطالعه کنید.

 

مهندسی مکانیک

مهندسی مکانیک (Mechanical Engineering) یکی از شاخه‌های مهندسی است که به طراحی، تحلیل، تولید و بهره‌برداری از سیستم‌ها و دستگاه‌های مکانیکی می‌پردازد. مهندسان مکانیک به طراحی و توسعه سیستم‌ها و دستگاه‌هایی مانند ماشین‌آلات، سیستم‌های تولید، سیستم‌های حرارتی و سیستم‌های انتقال قدرت می‌پردازند.

مهندسی مکانیک شامل مباحثی نظیر مکانیک جامدات، مکانیک سیالات، حرارت و انتقال حرارت، دینامیک، کنترل، مواد، طراحی ماشین و سیستم‌ها، مکانیک انرژی و سایر مباحث مرتبط است. مهندسان مکانیک می‌توانند در زمینه‌های مختلفی مانند خودروسازی، هوافضا، صنایع نفت و گاز، صنعت فولاد، انرژی، حمل و نقل، ماشین‌آلات، طراحی صنعتی و سایر صنایع فعالیت کنند.

مهندسی مکانیک

برای آشنایی بیشتر با مهندسی مکانیک می توانید مقاله ” آینده مهندسی مکانیک و بررسی آن ” مطالعه کنید.

 

مهندسی کشاورزی

مهندسی کشاورزی به تلفیق علوم مهندسی با علوم کشاورزی می‌پردازد و در طراحی، توسعه و مدیریت سیستم‌ها و فرآیندهای مرتبط با کشاورزی و منابع طبیعی وارد می‌شود.

مهندسان کشاورزی از مباحث و مهارت‌های مختلفی استفاده می‌کنند تا بهبود عملکرد و بهره‌وری در صنعت کشاورزی و مدیریت منابع طبیعی را دست‌یابی کنند.

برخی از زیرشاخه‌های مهم مهندسی کشاورزی عبارتند از:

 • ماشین‌آلات کشاورزی: استفاده از مفاهیم مهندسی مکانیک، مهندسی کنترل و الکترونیک در طراحی، توسعه و بهینه‌سازی ماشین‌آلات کشاورزی مانند تراکتورها، برداشتگرها، ادوات کشاورزی و سیستم‌های اتوماسیون کشاورزی.
 • آبیاری و زهکشی: آبیاری مصنوعی و مدیریت منابع آب در کشاورزی، شامل طراحی و ساخت سیستم‌های آبیاری، مدیریت منابع آبی، بهینه‌سازی مصرف آب و کنترل زهکشی در مناطق کشاورزی.
 • طراحی و مدیریت سیستم‌های گلخانه‌ای: استفاده از مهندسی مکانیک، مهندسی حرارتی و مهندسی کنترل در طراحی و ساخت سیستم‌های گلخانه‌ای برای تولید محصولات گلخانه‌ای در شرایط کنترل شده.
 • مدیریت منابع طبیعی: استفاده از مفاهیم مهندسی به منظور مدیریت بهینه منابع طبیعی مانند خاک، آب و هوا در کشاورزی. این شاخه شامل موضوعاتی مانند کشاورزی پایدار، بهینه‌سازی مصرف منابع طبیعی و حفظ تنوع زیستی است.
 • فرآیندهای بیوسیستم: استفاده از مهندسی برای تحلیل و بهبود فرآیندهای زیستی در کشاورزی، مانند تولید محصولات گیاهی، پرورش دام و طیور و فرآوری محصولات کشاورزی.

همچنین، دروس اصول علوم کشاورزی مانند گیاه‌شناسی، زراعت، اصول پرورش دام و طیور و ژنتیک گیاهی و حیوانی نیز بخشی از برنامه‌هاین درس‌ها در برنامه‌های تحصیلی مهندسی کشاورزی وجود دارند تا دانشجویان را درک و فهم عملکرد سیستم‌های زندگی و رشد گیاهان و دام‌ها و نیز اصول زراعت و پرورش آنها بهبود دهند. دروس علوم پایه مانند ریاضیات، فیزیک، شیمی و بیوشیمی نیز به دانشجویان کمک می‌کنند تا اصول علمی و مبانی نظری مهندسی را درک کنند و در تحلیل و بهبود فرآیندها و سیستم‌های کشاورزی استفاده کنند.

مهندسی کشاورزی به‌عنوان یک ترکیب از علوم کشاورزی و علوم مهندسی، این امکان را فراهم می‌کند تا مهندسان کشاورزی در طول کار خود از دانش و مهارت‌های مهندسی و علمی استفاده کنند و با استفاده از تکنولوژی و روش‌های مهندسی، به بهبود و بهره‌وری بیشتر در صنعت کشاورزی و مدیریت منابع طبیعی بپردازند.

 مهندسی کشاورزی

گرایش‌های مختلف مهندسی کشاورزی

در حوزه مهندسی کشاورزی، گرایش‌های مختلفی وجود دارند که به تخصص و تمرکز بر روی زمینه‌های خاصی از کشاورزی و منابع طبیعی مرتبط می‌شوند. برخی از این گرایش‌ها عبارتند از:

مهندسی علوم دامی: در این گرایش، تمرکز بر روی طراحی و بهینه‌سازی سیستم‌ها و فرآیندهای مرتبط با پرورش دام‌ها قرار دارد. این شاخه شامل موضوعاتی مانند تغذیه دام، بهداشت و بهینه‌سازی شرایط زیستی و تولید دام‌های صنعتی است.

مهندسی صنایع غذایی: در این گرایش، تمرکز بر روی طراحی، بهینه‌سازی و اجرای فرآیندهای تولید، فرآوری و بسته‌بندی محصولات غذایی قرار دارد. مهندسان صنایع غذایی بهبود کیفیت، بهره‌وری و ایمنی محصولات غذایی را هدف می‌گیرند.

مهندسی کشاورزی-زراعت و اصلاح نباتات: در این گرایش، تمرکز بر روی تحقیقات و ارتقاء عملکرد گیاهان زراعی و بهینه‌سازی سیستم‌های کشاورزی است. مهندسان کشاورزی-زراعت و اصلاح نباتات به تولید محصولات با عملکرد بالا، مقاومت در برابر آفات و بیماری‌ها، بهبود کیفیت و تنوع محصولات و استفاده بهینه از منابع طبیعی می‌پردازند.

مهندسی کشاورزی علوم باغبانی: در این گرایش، تمرکز بر روی تولید و مدیریت محصولات باغی مانند میوه‌ها، سبزیجات و گل‌ها است. مهندسان کشاورزی علوم باغبانی به بهبود عملکرد، کیفیت و مقاومت گیاهان باغی در برابر شرایط محیطی و بیماری‌ها می‌پردازند.

مهندسی کشاورزی-گیاه پزشکی: در این گرایش، تمرکز بر روی مدیریت آفات، بیماری‌ها و علف‌های هرز در سیستم‌های کشاورزی و باغبانی است. مهندسان کشاورزی-گیاه پزشکی به استفاده از روش‌های پیشگیری و کنترل بیولوژیک، شیمیایی و فیزیکی برای حفظ سلامت گیاهان و حداادامه می‌دهم:

مهندسی تولیدات دامی: این گرایش بر تولید، بهره‌برداری و مدیریت سیستم‌های دامپروری تمرکز دارد. مهندسان تولیدات دامی به بهینه‌سازی شرایط پرورش، تغذیه، بهداشت و بهره‌وری در تولید محصولات دامی می‌پردازند.

همچنین، در حوزه مهندسی کشاورزی، گرایش‌های دیگری نیز وجود دارند مانند مهندسی منابع آب و خاک، مهندسی آبیاری و زهکشی، مهندسی ماشین‌آلات کشاورزی و مهندسی محیط زیست کشاورزی که در هر یک به طراحی و بهینه‌سازی سیستم‌ها و فرآیندهای مرتبط با آب، خاک، ماشین‌آلات و حفاظت از محیط زیست در حوزه کشاورزی تمرکز دارند.

مهندسی صنایع

مهندسی صنایع (Industrial Engineering) از شاخه‌های مهندسی است، که می‌کوشد با تلفیق دانش مهندسی، مدیریت، طراحی و اقتصاد کارایی سامانه‌های تولیدی، فرایندها و سازمانها را بهبود دهد. مهندسی صنایع به‌طور کلی اثربخشی، کارایی، تطبیق پذیری، پاسخ گویی، کیفیت و بهبود مستمر کالاها، خدمات و سودآوری را مدنظر قرار می‌دهد. پیشینه کاربردی مهندسی صنایع به نخستین سال‌های انقلاب صنعتی باز می‌گردد، ولی از نظر آکادمیک و علمی، مهندسی صنایع نخستین بار توسط فردریک تیلور به کار برده شد.

در مهندسی صنایع، تمرکز بر بهینه‌سازی سیستم‌ها، فرآیندها و منابع برای دستیابی به بهبود کارایی و اثربخشی است. این رشته تلاش می‌کند تا با استفاده از اصول مهندسی و مدیریت، بازدهی بیشتری را در سازمان‌ها و صنایع فراهم کند. برخی از موضوعات کلیدی مهندسی صنایع عبارتند از:

طراحی و بهبود فرآیندها: مهندسی صنایع به بهبود فرآیندهای تولیدی و عملیاتی در سازمان‌ها می‌پردازد. این شامل شناسایی نقاط ضعف، بهینه‌سازی جریان کار، کاهش زمان‌ها و هزینه‌ها، افزایش کیفیت و بهبود انتقال اطلاعات است.

مدیریت زنجیره تأمین: مهندسی صنایع به بهینه‌سازی فرآیندهای تأمین، مدیریت انبارها، برنامه‌ریزی تولید و توزیع محصولات می‌پردازد. هدف این گرایش، بهبود کارایی و کاهش هزینه‌ها در زنجیره تأمین و افزایش رضایت مشتریان است.

مهندسی انسانی: مهندسی صنایع به بهبود کارایی و عملکرد انسان‌ها در سازمان‌ها می‌پردازد. این شامل طراحی سیستم‌های کاری مناسب، مدیریت دانش و انگیزش کارکنان است.

تحلیل و بهبود سیستم‌ها: مهندسی صنایع به تحلیل و بهبود سیستم‌های تولیدی، عملیاتی و سازمانی می‌پردازد. این شامل استفاده از روش‌ها و فنون مدل‌سازی، تحلیل پویا، بهینه‌سازی، شبیه‌سازی و کنترل است.

مدیریت کیفیت: مهندسی صنایع به مدیریت کیفیت محصولات و خدمات در سازمان‌ها می‌پردازد. این شامل استفاده از اصول مدیریت کیفیت جامع، کنترل استاتیک و دینامیک، اندازه‌گیری و بهبود فرایندهای کیفیت است.

بهینه‌سازی تصمیم‌گیری: مهندسی صنایع به بهینه‌سازی فرآیندهای تصمیم‌گیری در سازمان‌ها می‌پردازد. این شامل استفاده از تکنیک‌های بهینه‌سازی مانند برنامه‌ریزی خطی و غیرخطی، مدل‌سازی ریاضی و تحلیل حساسیتا اینجا شرحی از مهندسی صنایع و زمینه‌های مختلف آن ارائه شد. اگر سوال خاصی درباره مهندسی صنایع یا موضوعات مشخصی دارید، من در خدمت شما هستم.

مهندسی صنایع

برای آشنایی بیشتر با مهندسی صنایع می توانید مقاله ” چگونه مهندس صنایع شویم ؟ ” مطالعه کنید.

 

مهندسی میان‌رشته‌ای

مهندسی میان رشته ای (Interdisciplinary engineering) مهندسی صدا، مهندسی پزشکی، مهندسی سرامیک، ریاضیات مهندسی، مکانیک کاربردی، فیزیک مهندسی، مهندسی ماشین‌های صنایع غذایی، مهندسی صنایع، علم مواد مهندسی مکاترونیک، متالورژی، مهندسی نظامی، فناوری نانو، مهندسی هسته‌ای، مهندسی اپتیک و لیزر، فوتونیک، رباتیک، مهندسی بهداشت محیط، مهندسی امنیت، مهندسی نرم‌افزار، مهندسی سامانه‌ها

کار مهندس چیست؟

مهندسی یک حرفه گسترده است که در آن اصول علمی و روش‌های فنی برای طراحی، ساخت، نگهداری و بهبود سیستم‌ها و سازه‌ها به کار می‌رود. مهندسان مسئولیت طراحی و ایجاد راهکارهای فنی برای مشکلات و نیازهای مختلف را بر عهده دارند. آن‌ها از دانش و مهارت‌های خود در زمینه‌های مختلفی مانند مهندسی مکانیکی، مهندسی برق، مهندسی عمران، مهندسی نرم‌افزار، مهندسی شیمی و غیره استفاده می‌کنند.

وظایف یک مهندس ممکن است شامل موارد زیر باشد:

۱. طراحی: مهندسان در زمینه‌های مختلف طراحی انجام می‌دهند. آن‌ها با استفاده از ابزارها و نرم‌افزارهای مهندسی، سیستم‌ها، سازه‌ها، ماشین‌آلات و قطعات را طراحی می‌کنند.

۲. ساخت: مهندسان مسئولیت اجرای پروژه‌ها و ساخت و تولید محصولات را بر عهده دارند. آن‌ها همکاری با تیم‌های تولیدی و مدیریتی را برای اجرای صحیح و به‌موقع پروژه دارند.

۳. نگهداری و تعمیر: مهندسان نقش مهمی در نگهداری و تعمیر سیستم‌ها و تجهیزات را دارند. آن‌ها مسئولیت بررسی و تشخیص خطاها، رفع اشکالات و حفظ عملکرد بهینه سیستم‌ها را بر عهده دارند.

۴. بهبود فرآیندها: مهندسان تلاش می‌کنند تا فرآیندها و سیستم‌ها را بهبود دهند. آن‌ها با تحلیل عملکرد فعلی، پیدا کردن نقاط ضعف و ارائه راهکارهای بهبود، به بهبود بهره‌وری و کاهش هزینه‌ها کمک می‌کنند.

۵. مدیریت پروژه: مهندسان در برخی موارد به عنوان مدیران پروژه فعالیت می‌کنند. آن‌ها با برنامه‌ریزی، کنترل هزینه‌ها، مدیریت منابع و کارگروه‌ها، پروژه را به موفقیت سوق می‌دهند.

مهندسی حوزه گسترده‌ای است و مهندسان می‌توانند در بسیاری از صنایع و بخش‌های مختلف مانند فناوری اطلاعات، خودروزگارانه، خودروسازی، صنایع نفت و گاز، انرژی، ساختمان‌ها، محیط زیست و غیره فعالیت کنند. وظایف و نقش مهندسان بستگی به حوزه‌ی کاریشان و نوع پروژه‌ها و وظایف مرتبط دارد.

معروف ترین مهندسان جهان

در دنیای مهندسی، تعداد زیادی مهندس برجسته و معروف وجود دارند. در زیر، به برخی از معروف‌ترین مهندسان جهان اشاره می‌کنم:

البرت اینشتین (Albert Einstein): عالم فیزیک نظری آلمانی است که به خاطر نظریه نسبیت خود و فرمول معروف E=mc² شناخته می‌شود.

نیکولا تسلا (Nikola Tesla): مهندس و مخترع صرب-آمریکایی است که در زمینه‌های برق و الکترونیک نوآوری‌های بزرگی داشته است، از جمله اختراع سیستم جریان متناوب.

توماس الوا ادیسون (Thomas Alva Edison): مخترع و کارآفرین آمریکایی است که بنیانگذار شرکت General Electric است. او برخی از اختراعات مهم مانند چراغ الکتریکی و فیلم ۳۵ میلیمتری را به خود اختصاص داد.

ویلبر و اورویل رایت (Wilbur and Orville Wright): برادران مهندس و مخترع آمریکایی که برای اختراع و طراحی اولین هواپیمای قابل پرواز توسط انسان نقش بسزایی داشتند.

ویلیام شاکلی (William Shockley): مهندس و فیزیکدان آمریکایی است که به عنوان یکی از پدران ترانزیستور به شمار می‌آید و در توسعه فناوری نیمه‌رساناها نقش مهمی داشت.

هنری فورد (Henry Ford): مهندس و کارآفرین آمریکایی که بنیانگذار شرکت Ford Motor Company است. او در توسعه صنعت خودروسازی و ایجاد خودروهای جمعیتی و اقتصادی نقش بسزایی داشت.

والتر روپل (Walter Röhrl): مهندس و مخترع آلمانی که بنیانگذار شرکت BMW است. او در توسعه و طراحی خودروهای ماشین سبک و لوکس نقش بسزایی داشت.

جان فلچر (John von Neumann): ریاضیدان و مهندس معروف مجارستانی-آمریکایی است که در زمینه ریاضیات، فیزیک، و علوم کامپیوتر نوآوری‌های بزرگی داشته است، از جمله تأسیس روش‌های مدل‌سازی کامپیوتری.

فرد هولت (Fred Holt): مهندس و کارآفرین آمریکایی که به عنوان بنیانگذار شرکت Caterpillar معروف است، که در توسعه و تولید ماشین‌آلات سنگین و ماشین‌آلات ساختمانی نقش بزرگی داشت.

فردریش نیتشه (Friedrich Nietzsche): فیلسوف و شاعر آلمانی است که در زمینه‌های فلسفه، اخلاق و ادبیات نظریاتچارلز بابیج (Charles Babbage): مهندس و مخترع انگلیسی که به عنوان “پدر رایانه” شناخته می‌شود و در توسعه و طراحی ماشین تفاضلی و ماشین تحلیلی نقش بزرگی داشت.

هینریش هرتز (Heinrich Hertz): فیزیکدان آلمانی است که به خاطر کشف و تأیید وجود امواج الکترومغناطیسی و رابطه‌ی بین امواج رادیویی و نور شناخته می‌شود.

ژان هنری فابر (Jean Henri Fabre): زیست‌شناس و ارتوپدیست فرانسوی که در زمینه‌ی رفتار حشرات و مطالعه‌ی حشرات نقش بزرگی داشت.

مایکل فارادی (Michael Faraday): فیزیکدان و شیمیدان انگلیسی که به خاطر کشف اصول الکترومغناطیسی و الکتروشیمی مشهور است.

جورج استفانوپولوس (George Stephenson): مهندس معروف انگلیسی که برای اختراع و توسعه اولین قطار بخاری عملیاتی در جهان، نقش بزرگی را ایفا کرد.

ماری کوری (Marie Curie): فیزیکدان و شیمیدان لهستانی-فرانسوی که به خاطر کشف عناصر رادیواکتیو و برنده‌ی دو جایزه نوبل در فیزیک و شیمی شناخته می‌شود.

آلن تورینگ (Alan Turing): ریاضیدان، منطقدان، و کامپیوترشناس بریتانیایی که در زمینه‌ی علوم کامپیوتر و هوش مصنوعی نقش بسزایی داشت و به عنوان “پدر علم کامپیوتر” شناخته می‌شود.

استیون هاوکینگ (Stephen Hawking): فیزیکدان و کیهان‌شناس بریتانیایی که به خاطر تألیف کتاب “تاریخ زمان” و مطالعه‌ی تئوری‌های فیزیکی مربوط به سیاه‌چاله‌ها و جهان شناخته می‌شود.

مارک زوکربرگ (Mark Zuckerberg): کارآفرین و مهندس نرم‌افزار آمریکایی که بنیانگذار و مدیرعامل شرکت Facebook است.

جف بزوس (Jeff Bezos): کارآفرین و مهندس آمریکایی که بنیانگذار و مدیرعامل شرکت Amazon است و در زمینه تجارت الکترونیک و خدمات ابری نقش بزرگی داشت.

 


سوالات متداول

✔ روز مهندس در تقویم ایران چه روزی است؟

در ایران روز پنجم اسفندماه، سال روز تولد خواجه نصیر الدین طوسی

✔ مهندس در فرهنگ لغت به چه معنی هستش؟

عبارت مهندس برگرفته از کلمه هندسه که معرب واژه فارسی اندازه است. مهندس یعنی اندازه گیرنده، غیاث کننده، تقدیرکننده، محاسب، شماردار.

نوشته های مشابه

۱۷ دیدگاه

 1. سلام وقت بخیر جناب مهندس
  میخواستم تشکر کنم بابت سایت خوبی که دارین و مطالب خوبی که قرار میدین
  فروشگاه سایت تون هم عالی هستش
  اگه نویسنده خواستین ممنون میشم اطلاع دهین تا با افتخار همراهی تون کنم
  موفق و پیروز باشید

  1. سلام خانم مرادی
   ممنون بابت لطفتون
   لطف کنید رزومه تون برامون ارسال کنید و از طریق ارسال مقاله نمونه مقاله ای هم ارسال کنید
   سپاس

 2. درود و خسته نباشید خدمت مسئولین عزیز سایت مهندسین
  مطالب سایت تون فوق العاده هستش.
  ایشاا… رتبه یک ایران باشید

  1. سلام علی علیان عزیز
   از این که توانسته ایم رضایت شما را جلب کنیم بسیار خرسندیم.

 3. سلام
  بین رشته های مهندسین فقط فقط مهندسی عمران و مهندسی معماری عشقه
  یعنی خدای مهندسی بین انواع مهندسی

  1. سلام علی نیک زاد عزیز
   همه رشته های مهندسی تو جایگاه خودش و براساس نیاز جامعه مهم و اساسی هستن.
   رشته های مهندسی عمران و مهندسی معماری هم از رشته های اصلی مهندسی هستن.

 4. سلام ، خسته نباشید
  ……
  مهندس و مهندسی چیست؟
  وظایف یک مهندس چیست؟
  شاخه های اصلی مهندسی چیست؟
  روز مهندسی
  معرفی رشته های مهندسی
  لیست همه رشته های مهندسی
  …..
  لطفا برای این موارد هم مقاله تهیه کنید
  باتشکر

  1. سلام رویا حقیقت پور عزیز
   این عناوینی که ارسال کردین اغلب تو سایت مطالبش هستش که لینک هاشون خدمتان ایمیل کردم.

 5. سلام
  این مقاله مهندس و مهندسی و مهندسین که نوشتین عالی بود
  برای آشنایی ابتدایی خیلی مفید بود
  مچکریم

  1. سلام ناصبه تیکراد عزیز
   از این که توانسته ایم رضایت شما را جلب کنیم بسیار خرسندیم.

 6. سلام خسته نباشید
  مطلب خوبی بود . مهندس و مهندسی
  مهندسین ایرانی واقعا نخبه های باحالی هستن از جمله
  مهندس های عمران ، معماری ، برق ، کامپیوتر و بقیه رشته ها
  به امید موفقیت های بیشتر برای مهندسین عزیز

 7. سلام
  واقعا مقاله کاملی بود.
  تو گوگل سرچ میکنی مهندسی ، صدتا سایت میاد ولی هیچ کدکم کامل نبودن
  متشکرم ازتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک های مفید
دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.