سیم و کابل

سیم چیست؟

انرژی الکتریکی بدون روشی برای انتقال ،مفهومی بیفایده است .همانطور که می دانیم برای انتقال انرژی الکتریکی از سیم استفاده می شود. سیم یک رشته ی نازک فلزی است که قادر است انرژی الکتریکی را از یک نقطه به یک نقطهی دیگر منتقل کند. از سیم ها همچنین برای اتصالات در مدار و گاهی مشخصا برای انتقال داده استفاده می شود.اجزای تشکیل دهنده ی سیم یک لایه هادی مسی یا آلومینیومی و یک لایه عایق جهت محافظت است.هادی مسی هدایت بیشتری نسبت به هادی آلومینیومی دارد اما به لحاظ قیمت گران تر از آلومینیوم است.سیم ها گاهی کد رنگی دارند که به شناسایی آنها کمک می کند.

کابل چیست؟

یک کابل اغلب از دو یا چند سیم تشکیل شده است که بهصورت تاب خورده یا بافته شده به هم متصل شده اند تا یک مجموعه ی واحد را تشکیل دهند .در فیلد مکانیک کابل به یک طناب محکم و سنگین اشاره داردکه در اصطلاح به آنها طناب سیم گفته می شود و از آن برای بلند کردن،کشیدن ،یدک کشی یا انتقال نیرو از طریق کشش استفاده می شود.در مهندسی برق از کابل برای انتقال جریان الکتریکی مانند انواع دیتا،سیگنال تلفن و…استفاده می شود.

تفاوت های سیم و کابل

در واقع همانطور که در تعریف سیم و کابل اشاره کردیم برای محافظت از هادی در برابر نشتی، برق گرفتگی و سایر موارد، لایه ای تحت عنوان عایق برای جلوگیری از موارد گفته شده روی آن کشیده می شود و ساختاری به اسم سیم را تشکیل میدهد. سپس اگر بر اثر نیاز، بر روی سیم به لایه هایی مثل شیلد، آرمور، اسکرین احتیاج داشتیم و یا خواستیم چند سیم را روی هم قرار دهیم از لایه ی دیگری که آن را غلاف بیرونی یا ژاکت می نامند استفاده می کنیم. لایه ی ژاکت که بر روی لایه های دیگر قرار می گیرد تجهیز دیگری می سازدکه کابل نامیده می شود.

دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.